Domana internetowa z kłopotami.

Czy wolno zarejestrować dowolną domenę internetową? Otóż nie. Zgłaszając domenę internetową nie wolno wykorzystać cudzego znaku towarowego. Znaki towarowe mogą mieć formę słowną, słowno-graficzną i graficzną. Domena internetowa nie może naruszać praw własności do nazwy lub znaku słowno-graficznego.

Domena internetowa – ograniczenia w stosowaniu

Co to znaczy? Domena internetowa, którą chcemy zarejestrować, nie może być identyczna z nazwą chronionej marki wu rządach patentowych. Podobnie jest, gdy domena inernetowa zawiera w sobie cudzy znak towarowy lub jest do niego bardzo podobna. Podobieństwo może zostać potraktowane jako wykorzystywanie renomy i wizerunku marki. Takie działanie jest sprzeczne z prawem. Chodzi o sytuacje, w których nieprawne używanie cudzych znaków towarowych może prowadzić do wprowadzenia w błąd osób korzystających z sieci.

Ochrona prawna domeny internetowej

Każdy przedsiębiorca powinien sprawdzić przed zarejestrowaniem domeny internetowej, czy nie narusza ona cudzych znaków towarowych. Gdy domena internetowa jest tożsama ze znakiem towarowym, grozi to utratą takiej domeny. Procedura odebrania praw do korzystania z domeny jest dość prosta. Zajmuje się tym Sąd Arbitrażowy, na którego wyrok zgadzamy w momencie rejestracji domeny.

Wykupując prawa do użytkowania domeny z rozszerzeniem pl lub com .pl (nie ma możliwości wykupienia praw do domeny na własność), wyrażamy jednocześnie zgodę na dokonanie zapisu na sąd polubowny. Jest to warunek konieczny do utrzymywania nazwy domeny. Orzeczenia sądu stwierdzające naruszenie praw osoby trzeciej stanowi natomiast podstawę do wypowiedzenia mowy.

Znak towarowy a domena internetowa

Sprawdzać znaki towarowe dla firm działających w Polsce trzeba zarówno w Urzędzie Patentowym RP, jak i w bazach tak zwanych znaków wspólnotowych, czyli znaków chronionych prawnie na terenie całej Unii Europejskiej.

Wartościowa domena internetowa

Wartościowa domena internetowa

Domena internetowa, jest podstawowym elementem adresu strony internetowej. Domena internetowa służy do identyfikacji tej strony. Z tego powodu, domena internetowa może być wykorzystana do oznaczania sprzedawanych przez firmy towarów i usług. Taka praktyka, gdzie domena internetowa jest identyczna z marką oferty, jest powszechną praktyką, gdy działalność jest prowadzona w Internecie. Warto zadbać o to, aby domena internetowa posiadała zdolności do odróżniania towarów i usług oraz wskazywania na ich pochodzenie. Można się wtedy ubiegać o monopol patentowy i ochronę jako słowny znak towarowy.

Dodaj komentarz

*


WordPress SEO var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-15414957-2']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();