Nazwa przegladarki. Element marketingu najpopularniejszych programów świata.

Czołówka najpopularniejszych przeglądarek na świecie przedstawia się następująco (dane udziałów w rynku z grudnia 2011 wg serwisu StatCounter): Internet Explorer – 38%, Google Chrome – 27%, Mozilla Firefox – 26%, Safari – 6%, Opera – 2%. Nazwa w marketingu każdego z tych produktów ma niebagatelne znaczenie.

Nazwa przeglądarki internetowej

Przeglądarki internetowej używamy codziennie. Przeglądarka internetowa jest obecnie najistotniejszym po systemie operacyjnym programem komputerowym. Co więcej widocznym i znanym przez użytkownika. Rynek przeglądarek jest bardzo konkurencyjne. W mediach krążą różne historie na temat pochodzenia tych nazw. Nazwa ma niebagatelne znaczenie dla marketingu i komunikacji między klientami. Ilość stosowanych przeglądarek liczona jest w miliardach. To jeden z najbardziej powszechnych produktów na świecie.

1. Nazwa i historia przeglądarki Internet Explorer

Nazwa Internet Explorer pojawiła się po raz pierwszy w 1995 roku. Nazwa ta wybrana została dlatego, że ma silne i bezpośrednie asocjacje ze swobodą i możliwościami, jakie daje nam internet. Właścicielem marki jest Microsoft. To jeden z najważniejszych produktów tej firmy. Nazwa Internet Explorer pasowała też hasła Microsoftu z lat 90. „Where do you want to go today?” – „Gdzie chcesz się dzisiaj dostać?” Explorer to poszukiwacz. Explorer to odkrywca. Odpowiedź na Netscape Navigator debiutowała w roku 1995. Najnowszy Internet Explorer dostępny jest tylko na system operacyjny Windows.

2. Nazwa i historia przeglądarki Google Chrome

Chrome miała to być nazwa robocza projektu. Anegdoty mówią o nawiązaniu do stylistyki aut, może przez chromowane wykończenie amerykańskich krążowników szos. To chyba jednak trochę naciągana historia. Chrom to błysk. Chrom to jakość. To chyba bliższe skojarzenia i wartości nazwy. Właścicielem marki o tej nazwie jest Google. Zarówno marka jak i nazwa rosną w siłę i są coraz bardziej popularne.

3. Nazwa i historia przeglądarki Firefox

Koncept tej nazwy wyszedł z zupełnie innego pnia. Firefox miał pierwotnie nosić nazwę Phoenix. Feniks to mityczny ptak, który odradza się z popiołów. Badania możliwości ochrony jako znak towarowy pokazały, że była już zarejestrowana firma Phoenix Technologies. Ta nazwa nie nadawała się więc na markę produktu miedzynarodowego. Poszukiwano dalej i opracowano nazwę Firebird. Ograniczeniem tej nazwy był projekt open source o tej samej nazwie. Ostatecznie postawiono więc na Firefox. Nie ptak a lis zagościł i w nazwie i w logo przeglądarki. Mozilla Firefox to darmowa przeglądarka internetowa stworzona przez Mozilla Corporation i rozwijana dalej przez programistów-ochotników. Mozilla Firefox może być stosowana na różnych systemach operacyjnych: Windows, Mac OS X, Linux, BSD i Unix.

4. Nazwa i historia przeglądarki Safari

Safari jest także nazwą łatwą do zrozumienia i zaakceptowania. Co to jest safari wie każdy. Safari to odkrywanie, emocje i niezwykłe przeżycie. Ale co to ma wspólnego z Apple? Powstała w roku 2003. Jak wiele produktów i konceptów Apple nazwa jest innowacyjna i wychodzaca poza konwencje branży. 

5. Nazwa i historia przeglądarki Opera

Norweska przeglądarka nosi nazwę Opera. To słowo rozpoznawalne na całym świecie. W każdym dużym ośrodku miejskim jest opera. Opera to także najwyższa jakość śpiewu. W operze nie ma kompromisów. Słowo „operacyjny” zaczyna się także od słowa „opera” i jest to kolejne, być może najbliższe uzasadnienie. Nazwa i marka są silnie związane z telefonami. Twórcami Opery byli pracownicy zespołu badawczego z firmy telekomunikacyjnej Telenor w Oslo. Program jest pozbawiony wszelkich reklam.

Upadłe marki. Czy nazwa jest jeszcze przez nas pamiętana?

Nazwa dla produktu o zasięgu międzynarodowym

Nazwa dla produktu o zasięgu międzynarodowym

Trwająca na rynku wojna powoduje, że oprogramowanie do przeglądania zawartości internetu cały czas ewoluuje w stronę większej ergonomii. Przeglądarki są coraz bardziej użyteczne i wygodne. Nie wszyscy wytrzymali ten wyścig. Marki padły albo ze względów biznesowych, albo ze względów użytkowych. Nie każda nazwa wytrzymała próbę czasu.

Nexus

Nexus to pierwszą przeglądarką internetowa. Powstała w roku 1990. Jej pierwotna nazwa to WorldWideWeb. Czy my tej nazwy przypadkiem nie znamy?

Mosaic

Mosaic powstała w roku 1993. Była przeglądarką graficzną. Mozajka to plastyczne przestawienie, barwne i wielowymiarowe. Mosaic to pierwsza przeglądarka, której udało się zdobyć szeroką popularność. Mosaic stał się pierwowzorem dla Internet Explorera. Program został zamknięty w styczniu 1997 roku. Nazwa bardzo ściśle nawiązywałą do wyróżnika produktu.

Netscape Navigator

Netscape Navigator. Był moment gdy ta przeglądarka miała 90 % udziałów rynkowych. Marka ta powstała w roku 1994 i bazowała na Mosaic. Navigator jest także międzynarodowym dość dobrze zrozumiałym słowem. Netscape Navigator to pierwsza komercyjna przeglądarka na rynku. Niestety ciekawa nazwa marce nie pomogła.

Erwise

Erwise to pierwsza przeglądarka z graficznym interfejsem. Powstała w kwietniu 1992 roku. Opracowana została przez studentów Helsińskiego Uniwersytetu Technicznego. Nazwa jest żartem językowym . Wydział uczelni nosił akronim OTH, zaś Erwise jest jej dopełnieniem do wyrazu OTH-Erwise (otherwize – znaczy „przeciwnie”).


WordPress SEO var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-15414957-2']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();