Palindrom – atrakcyjna konwencja namingowa

Palindrom to wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Palindrom pełni obecnie funkcję gry słownej.

Wielu badaczy twierdzi, że palindrom w przeszłości miał znaczenie magiczne. Niektóre z palindromów miały być czymś w rodzaju szyfru, może zaklęcia. Ze słowem palindrom wiąże się także pojęcie aibofobii. Tym mianem określa się lęk przed palindromami. Takie zaburzenie lękowe w rzeczywistości nie istnieje i jest jedynie formą żartu. Tak jak żartem często jest sam palindrom. Nazwa palindrom pochodzi od greckiego słowa „palindrome”, co znaczy dosłownie „biec z powrotem”.

Palindrom – przykłady nazewnictwa

Oprah Winfrey to autorka i prowadząca The Oprah Winfrey Show. Ten talk-show zaliczany jest do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych w Stanach zjednoczonych. Oprah Winfrey ponadto jest właścicielką firmy medialnej Harpo Productions. Harpo ma bezpośredni związek z imieniem Oprah – to palindrom.

Nazwa Harpo to palindrom utworzony od imienia słynnej amerykańskiej prezenterki.

Plindrom może występować jako nazwa geograficzna. Istnieje wiele ciekawych przykładów palindromów jako nazwy miejscowości.

Glenelg – wioska w Szkocji

Kanakanak – miescowość na Alasce

Saxet – miasto w Teksasie

Ellemelle – zabawna nazwa z Belgii

Qaanaaq – nazwa grenlandzkiej osady

Kinikinik – miasto w Albercie

Anahanahana – osada na Madagaskarze

Palindrom w marketingu

Palindrom w nazewnictwie firm i produktów

Palindrom w nazewnictwie firm i produktów

Palindrom to także konwencja nazewnictwa marketingowego. Często nie zauważamy, że nazwa to palindrom. Przykłady pokazują, że nawet bardzo znane nazwy nie są traktowane przez nas jako unikatowe nazwy, choć są palindromami. Oxo – suszone przyprawy

Axa – firma ubezpieczeniowa

Aviva – firma ubezpieczeniowa

Civic – model samochodu firmy Honda

Rotavator maszyny rolicze i ogrodowe

M&M – cukierki i czekladki

Nicocin – faramceutyki

Viiv – produkt firmy Intel

TNT – to akronim Turner Network Television

CMC – to palindrom i jednocześnie akronim Computer Maintenance Corporation

Sixaxis – kontroler bezprzewodowy PS3′s

Magazyn – Elle

Abba – zespół muzyczny i producent przetworów z owoców morza

IGGI – wydawnictwo muzyczne

LML – producent skuterów

Nissin – japońska marka spożywcza

Ala – marka z koncernu Unilever

Omo – detergent od Unilevera

PSP – PlayStation Portable od Sony

Tippit – firma z rynku VoIP

Xanax – marka farmaceutyków

Palindrom może mieć formę cyfry lub może być wyrażeniem dźwiękonaśladowczym. W “Ullissesie” James’a Joyce’a spotykamy palindrom, którego autor użył do opisania pukania w drzwi. Tattarrattat do prawdopodobnie najdłuższy palindrom jako jedno słowo w języku angielskim.

W dorobku Anagram Naming palindrom występuje także jako konwencja nazewnicza. NORRON to nazwa palindrom dla firmy zajmującej się odwadnianiem gruntów, ITAMATI to nazwa palindrom dla linii produktów dla ogrodnictwa i majsterkowania a DEEMEED to nazwa producenta doposażenia podróżnego motocyklistów. Palindrom Itamati to także nazwa wioski w Japonii. Ważną cecha palindromów jest ich duża zdolność wyróżniająca, a co za tym idzie szansa na zarejestrowanie domeny identycznej z nazwą firmy lub produktu, oraz możliwość zarejestrowania jako znak towarowy. Te cechy podkreślają dodatkowo atrakcyjność palindromów.


WordPress SEO var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-15414957-2']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();